Szuler - problematyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Opowiadanie Szuler poświęcone jest dość filozoficznemu zagadnieniu – reakcji człowieka na spotykane jawną niesprawiedliwość i okrucieństwo. Przyjmując, że cudzoziemiec, który na samym początku przyznaje, iż jest oszustem i nie da się go pokonać w grze w karty jest ucieleśnieniem zła. Swoją deklaracją wprowadził trzech ludzi w osłupienie. Jeden zareagował niedowierzając, drugi mu uwierzył, ale dał się przekonać, a trzeci poddał się woli pozostałej dwójki. Mężczyźni ulegli szulerowi, czyli złu. Zaskoczenie spowodowane jawnością niecnych intencji cudzoziemca spowodowało, że bohaterowie nie myśleli racjonalnie. Do tego doszła jeszcze niezdrowa fascynacja złem, tak typowa dla współczesnego człowieka. Wszystko to spowodowało, że mężczyźni ulegli i na własne życzenie przegrali.

Autor dał czytelnikom do zrozumienia, że jedynym wyjściem z tej sytuacji było stanowcze odmówienie gry. Człowiek powinien umieć sprzeciwić się złu, zwłaszcza tak jawnemu i ostentacyjnemu.

W tym krótkim opowiadaniu zawarta została jeszcze jedna ważna myśl, która została wypowiedziana przez Szulera. Czarny charakter utworu powiedział do graczy, że nigdy nie należy tracić wiary w swoje przekonania.

Słowa Bernadetty Żynis wydają się idealnie pasować do tego opowiadania:
Mrożkowe humoreski zaczynają nabierać moralitetowych, uniwersalnych cech, demaskują bezwolność ludzi, łatwość ulegania »nadrzędnej konieczności«, bezwolę w zmaganiu się z absurdami życia, uleganie samoiluzji, uległość jednostki wobec zbiorowości. Twórczość Mrożka utrzymuje się w konwencji groteski, absurdalnych sytuacji, karykatury, prześmiewczej satyry o moralizatorskich tendencjach i inklinacjach w stronę filozoficznej powiastki.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Szuler - streszczenie
2  Wady piętnowane przez Mrożka w opowiadaniach
3  Opowiadania Sławomira Mrożka - charakterystykaKomentarze: Szuler - problematyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: